Jak należy pielęgnować gasterię w zimie?


Gasteria to ładny i łatwy w uprawie sukulent. Od lat zdobi moje mieszkanie, a dziesiątki małych odnóżek powędrowały do moich znajomych i przyjaciół. Jednak pielęgnacja gasterii w zimie, wymaga zapamiętania kilku ważnych zasad.

👉 Warto przenieść roślinę do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi do 15°C. W ten sposób zapewnimy jej okres spoczynku, który jest niezbędny dla jej prawidłowego rozwoju. Ja zostawiam swoje okazy na parapecie okna, bo późną jesienią albo zimą temperatura tu panująca jest idealna.

👉 Zimą, w okresie spoczynku ograniczamy podlewanie do minimum, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni lub liści. Przed każdym kolejnym podlaniem należy sprawdzić, czy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Zimą gasteria potrzebuje bardzo mało wody, więc lepiej ją podlać za mało niż za dużo. Ja osobiście podlewam gasterią co dwa tygodnie i jest to wystarczająca częstotliwość.

👉  Zimą przestajemy nawożenia, ponieważ roślina nie potrzebuje dodatkowych składników pokarmowych w okresie spoczynku. Nawożenie wznawiamy dopiero wiosną, gdy roślina zacznie ponownie rosnąć.

👉  Chronimy roślinę przed przeciągami. Gasteria nie lubi zimnego wiatru, który może uszkodzić jej liście. Z drugiej strony, zbyt suche powietrze może sprzyjać szkodnikom, takim jak przędziorki czy wełnowce. Dlatego trzeba uważać podczas wietrzenia mieszkania i odstawić gasterię dalej od okna.

Jeśli będziecie przestrzegać tych prostych zasad, Wasza gasteria będzie zdrowa i w dobrej formie przetrzyma zimę. Wiosną można ją przesadzić do większej doniczki, używając specjalnego podłoża dla sukulentów.


Zobaczcie też moje wcześniejsze wpisy:

Gasteria sukulent domowy 😀

Gasteria numer 4 - też zakwitła w styczniu!

Gasteria, powstaje nowe życie!

Kwitnąca Gasteria numer 5

Ach ta gasteria, znowu kwitnie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze