Jak pomóc Fiołkowi alpejskiemu przetrwać zimę?
Fiołek alpejski (Viola wittrockiana) tak jak wszystkie inne rośliny doniczkowe późną jesienią i zimą przeżywa trudny okres. Aby kolorowe kwiaty pojawiły się wiosną warto pamiętać o kilku kwestiach.
👉 Mam nadzieję, że Wasza roślina po kwitnięciu w kwietniu-maju przeszła okres spoczynku i we wrześniu (lub na początku października) przesadziliście ją do nowej ziemi z dobrym drenażem. To podstawowy zabieg pielęgnacyjny w stosunku do Fiołka alpejskiego.
👉 Doniczkę z rośliną trzeba koniecznie umieścić w jasnym miejscu. Ja swój okaz ustawiam na wschodnio-południowym parapecie.
👉Temperatura nie powinna być za wysoka, tak do 20 stopni (i parapet stwarza takie warunki) ale fiołek nie lubi zimnych przeciągów. Pamiętajcie o tym podczas wietrzenia pomieszczeń.
👉 Podlewanie umiarkowane ( nie wolno przelać) rośliny. Podlewać tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Ważne jest, aby unikać moczenia liści, ponieważ to może prowadzić do chorób grzybowych.
👉 Fiołki alpejskie preferują umiarkowaną wilgotność powietrza. W pomieszczeniach z kaloryferami, o zbyt suchym powietrzu warto rozważyć zastosowanie nawilżacza. Przyda się to zresztą i Wam.
Zachowując powyższe zasady, powinniście utrzymać fiołka alpejskiego w dobrej kondycji podczas zimy. Teraz pozostanie tylko czekać aż zakwitnie!
Zobaczcie też wcześniejsze wpisy:
Komentarze
Prześlij komentarz