Ciemiernik biały - piękna legenda o Róży Bożego Narodzenia


Ciemiernik biały, nazywany czasem Różą Bożego Narodzenia to przepiękny kwiat, wokół którego narosło wiele legend.
Jedna z nich głosi, że ciemiernik biały wyrósł z łez małej dziewczynki. Szła ona do stajenki gdzie urodził się Jezus i było jej wstyd, że nie ma prezentu dla dzieciątka. Rozpłakała się a z jej łez padających na ścieżkę zaczęły wyrastać białe kwiatki, właśnie ciemierniki. Dziewczynka zebrała z nich bukiet i przyniosła do stajenki, 

Inna, podobna legenda głosi, że kwiaty te narodziły się z łez ubogiego pasterza, który szedł do Betlejem, do stajenki powitać Jezusa. Płakał, bo będąc ubogą osobą nie miał czego ofiarować Dzieciątku. I wtedy z jego łez zaczęły wyrastać kwiaty piękne jak róże. To z tych dwóch legend wzięła się nazwa „róża Bożego Narodzenia”. 

W bardzo popularnej, niemieckiej kolędzie „Es ist ein Ros entsprungen” ciemiernik biały jest określany „różyczką” i „różdżką z drzewa Jessego”. Posłuchajcie:



Ale to nie koniec legend związanych z ciemiernikiem. W średniowieczu znana była opowieść 0 świętym Marcinie, którego poganie otruli właśnie ciemiernikiem. Według legendy święty ocalał dzięki swoim żarliwym modlitwom do Boga.

Bo ciemiernik biały jest trujący!
Jak to zwykle bywa, w ładnym ciele ukryta jest trucizna. Ciemiernik biały ma właściwości toksyczne. Zawiera glikozydy nasercowe, saponiny i ranunkulozydy. Cała roślina, od kwiatów po korzenie, jest toksyczna i niejadalna.
Potencjalne zagrożenia związane ze spożyciem ciemiernik biały są opisane w następujący sposób: utrudniony oddech, niewydolność oddechowa, załamanie układu nerwowego i delirium, nieregularne bicie serca, drgawki, a nawet śmierć.

Zobaczcie też wpis o pielęgnacji tej rośliny: CIEMIERNIK - Śnieżna róża


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu