Widliczka Martensa czyli prehistoria w doniczce

 


Gdybyśmy mogli cofnąć się setki tysięcy lat wstecz, zobaczylibyśmy naszą Ziemię którą porastają ogromne prehistoryczne paprocie drzewiaste i widłaki. Nie wiem czy wiecie, ale namiastkę takiej prehistorii mieć w domu w doniczce.

Taką roślinę, potomkinią tych prehistorycznych roślin jest niewielka Widliczka Martensa (łac. Selaginella martensii). Jest to jedna z ładniejszych widliczek uprawianych w doniczce. Rośnie wolno i osiąga niewielkie rozmiary (generalnie od 10 do 25 cm.)

Stanowisko.
Widliczka Martensa to roślina która lubi półcień lub cień. Wystawiona na bezpośrednie słońce szybko zginie. 
Miejsce w mieszkaniu jej sprzyja, bo lubi stałą, pokojową temperaturę powietrza (21-25°C), jednak roślina najlepiej będzie się czuła w widnych, wilgotnych łazienkach.

🚰 Podlewanie i nawożenie.
Roślina wymaga regularnego podlewania, ale nie toleruje przelania. Dlatego przed kolejnym podlaniem trzeba sprawdzić wierzchnią warstwę gleby w doniczce.
Woda używana do podlewania powinna być odstała, o temperaturze pokojowej. Najlepiej by była to woda przegotowana lub przefiltrowana.
Ponadto widliczka lubi wysoką wilgotność powietrza (minimum 80%). Jak wiadomo to jest raczej nieosiągalne w mieszkaniu i niezdrowe dla ludzi. Dlatego warto postawić doniczkę na kamyczkach ustawionych w wodzie co podniesie wilgotność wokół rośliny.
W okresie wegetacji, raz na miesiąc roślina potrzebuje zasilania, najlepiej rozcieńczonym o połowę więcej niż zaleca producent, płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin doniczkowych. 

🌽 Ziemia i doniczka.
Widliczka Martensa potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi. Łatwo taką kupić w sklepach ogrodniczych. Ponadto w doniczce na dnie trzeba koniecznie ułożyć grubą warstwę drenażu, bo roślina nie lubi zalegania wody.
Doniczka nie powinna być zbyt duża, bo widliczka lubi mieć ciasno.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu