Kaktus do jedzenia, czyli opuncja figowa


馃尩 N pocz膮tek dobra wiadomo艣膰: opuncj臋 figow膮 mo偶na z powodzeniem uprawia膰 w doniczce w mieszkaniu. Jest ona 艂atwa w piel臋gnacji, ale trzeba uwa偶a膰 , je艣li ma si臋 w domu ma艂e dzieci i zwierz臋ta. A to z uwagi na ostre kolce!

馃尩Opuncja figowa preferuje stanowiska s艂oneczne, najlepiej po艂udniowe parapety. Latem mo偶na wystawi膰 j膮 na balkon lub taras, ale nale偶y stopniowo przyzwyczaja膰 j膮 do silnego s艂o艅ca, aby unikn膮膰 poparze艅 li艣ci. Zim膮 ro艣lina powinna znajdowa膰 si臋 w ch艂odniejszym pomieszczeniu (oko艂o 10-15掳C), aby mog艂a przej艣膰 w stan spoczynku.

馃尩 Podlewamy oszcz臋dnie, dopiero gdy ziemia w doniczce ca艂kowicie przeschnie, gdy偶 nadmiar wody mo偶e powodowa膰 gnicie korzeni.

A teraz gorsza wiadomo艣膰: kwitnienie opuncji figowej jest mo偶liwe w domowych warunkach, ale wymaga to odpowiedniego stanowiska i piel臋gnacji. Je艣li zapewnisz jej dobre warunki, jest szansa, 偶e zakwitnie i wyda owoce. Nale偶y jednak uzbroi膰 si臋 w cierpliwo艣膰, poniewa偶 owocowanie mo偶e nast膮pi膰 dopiero po kilku latach.
Dodatkowo trzeba pami臋ta膰, 偶e Opuncja figowa jest ro艣lin膮 obcopyln膮, co oznacza, 偶e do zapylenia kwiat贸w potrzebny jest py艂ek z innej ro艣liny. Je艣li chcesz zwi臋kszy膰 szanse na owocowanie, mo偶esz zapyli膰 kwiaty r臋cznie. W tym celu nale偶y pobra膰 py艂ek z jednego kwiatu i przenie艣膰 go na inny kwiat za pomoc膮 p臋dzla.

Owoce opuncji figowej dojrzewaj膮 latem. Dojrza艂y owoc jest mi臋kki i ma lekko fioletowy kolor. Owoce opuncji figowej s膮 jadalne, ale przed ich spo偶yciem nale偶y usun膮膰 kolce.

Owoc opuncji ma 艣wietny, specyficzny smak. Przy zbiorze trzeba pami臋ta膰, 偶e owoc barwi r臋ce bardziej ni偶 czerwone buraki.
Opuncja figowa jest u偶ywana w kosmetyce, ale te偶 w zio艂olecznictwie i przemy艣le.
W 100 g suchej masy owoc贸w znajduje od 19 do 25 gram贸w w臋glowodan贸w prostych (glukoza i fruktoza); od 13 do 13,8 g bia艂ka i jedynie ok. 1g t艂uszcz贸w. Opuncja figowa zawiera wiele witamin rozpuszczalnych w wodzie np. witamin臋 C, witaminy z grupy B oraz witaminy z rozpuszczalne w t艂uszczach np. B-karoten i witamin臋 E.
馃憠 Ro艣lina stosowana jest przede wszystkim wewn臋trznie na dolegliwo艣ci 偶o艂膮dkowo-jelitowe. Wykazuje ona r贸wnie偶 pozytywny wp艂yw na w膮trob臋 i leczenie infekcji grzybiczych, tak偶e jako 艣rodek na reumatyzm, rumie艅 i przewlek艂e choroby sk贸rne.
艢wie偶e owoce opuncji po spo偶yciu szybko daj膮 uczucie syto艣ci, co wi膮偶e si臋 z wysok膮 zawarto艣ci膮 b艂onnika pokarmowego oraz wp艂ywem ro艣liny na metabolizm glukozy. W艂a艣ciwo艣ci te wykorzystuje si臋 w preparatach odchudzaj膮cych zawieraj膮cych wyci膮g z figi indyjskiej.
Opuncja wspomaga metabolizm t艂uszcz贸w, hamuje ich wch艂anianie z przewodu pokarmowego, obni偶a poziom cholesterolu LDL we krwi, u艂atwia kontrol臋 zjadanych porcji poprzez zahamowanie apetytu.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny spos贸b na nowe li艣cie u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija li艣cie

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" od偶ywka dla anturium kt贸ra czyni cuda!

Choroby ro艣lin. Co trzeba robi膰, gdy li艣cie 偶贸艂kn膮 i opadaj膮?

Drzewko szcz臋艣cia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy b艂膮d przy uprawie ro艣lin doniczkowych - za du偶o nawozu