Tarczyca bajkalska, roślina do zielnika i jako ozdoba do ogródka

 


Tarczyca bajkalska, to moja propozycja do przydomowego zielnika. Roślina oprócz tego, że będzie stanowić ładną ozdobę, ma szereg właściwości leczniczych. Ale o tym potem, teraz kilka słów o uprawie tarczycy bajkalskiej w ogródku.

👉 Wybór stanowiska.
Tarczyca preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Należy unikać miejsc zacienionych i podmokłych. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ale najlepiej urośnie na podłożu przepuszczalnym, próchnicznym o umiarkowanej żyzności. Optymalne pH gleby wynosi od 6,0 do 7,0.

👉 Sadzenie.
Tarczycę najłatwiej uprawiać z sadzonek. Można je wyhodować samemu, można je kupić również w szkółkach roślin ozdobnych. Widziałam je też na targowiskach.
Sadzonki sadzimy wiosną w rozstawie co 30 cm.

👉 Pielęgnacja.
Tarczyca bajkalska jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Jedynie w czasie suszy roślina może wymagać podlewania. 
Nawożenie nie jest konieczne, ale jeśli już, to najlepiej używać nawozów organicznych, np. kompostu lub biohumusu.

👉 Rozmnażanie.
Dojrzałą Tarczycę bajkalską można rozmnażać również przez podział karp. Jest to najłatwiejszy sposób rozmnażania i można go przeprowadzać tak wiosną jak i jesienią.

👉 Właściwości lecznicze.
Surowcem zielarskim są kłącza i korzenie tarczycy bajkalskiej. Zbiór kłączy i korzeni można przeprowadzać jesienią, już po przekwitnieniu rośliny. Wykopane kłącza i korzenie należy umyć, osuszyć i pokroić na kawałki. Suszymy je można w temperaturze do 40°C.

Tarczyca bajkalska ma wiele zastosowań leczniczych. Stosowana jest m.in. w leczeniu stanów zapalnych, chorób reumatycznych, alergii i nowotworów. Wyciąg z tarczycy bajkalskiej można stosować wewnętrznie lub zewnętrznie.

Uwaga.
Przed zastosowaniem tarczycy bajkalskiej w celach leczniczych należy skonsultować się z lekarzem. Tarczyca bajkalska może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu