Co uprawiać na balkonie? - a może rozmaryn!

 


Jeżeli zastanawiacie się, jakie rośliny umieścić na balkonie/tarasie - chcę Wam gorąco polecić rozmaryn. Zioło to nie tylko że pięknie pachnie i można je używać jako przyprawa w kuchni, ale i bez problemu zniesie uprawę w skrzynkach lub pojedynczych doniczkach. 

Jakie wymagania ma rozmaryn?
👉 Rozmaryn preferuje słoneczne stanowiska, dlatego trzeba umieścić doniczkę w miejscu, gdzie słońce dociera co najmniej 6 godzin dziennie.

👉  Dobrze znosi suszę, ale nie lubi nadmiaru wody. Doniczka powinna mieć otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł wypłynąć.

👉 Rozmaryn lubi lekko kwaśną, dobrze przepuszczalną glebę. Można użyć gotowej mieszanki do ziół lub skomponować własną, z dodatkiem torfu.

👉 Wiosną i latem może być konieczne podlewanie rośliny co 2-3 dni, podczas gdy jesienią i zimą wystarczy raz na tydzień. W okresie wzrostu (wiosna i lato) nawozimy rozmaryn raz na miesiąc rozcieńczonym nawozem do ziół. Jesienią i zimą zaprzestań nawożenia.

👉 Przycinamy rozmaryn regularnie, aby zachować jego kształt i pobudzić nowy wzrost. Gałązki możemy wtedy używać jako przyprawy. Ważnym zabiegiem jest przycięcie gałązek o 1/3 ich długości na wiosnę.

👉 Rozmaryn jest wieloletnią rośliną, ale może nie przetrwać zimy na zewnątrz w chłodniejszych klimatach. Zimą trzeba przenieś doniczkę z rozmarynem do jasnego, chłodnego pomieszczenia na zimę. 

👉 Liście rozmarynu można zbierać przez cały rok, najlepiej rano, gdy są jeszcze wilgotne od rosy.

Stosując się do tych prostych wskazówek, możecie z powodzeniem uprawiać rozmaryn na balkonie i cieszyć się jego świeżym, aromatycznym smakiem przez cały rok.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu