Rośliny z mojego parku: Lepnica

 


Dziś rozpoczynamy nowy cykl na blogu: Rośliny z mojego parku.
Obok nas znajduje się niewielki park z wieloma około 100-letnimi drzewami, pomiędzy którymi rośnie wiele ciekawych, dzikich roślin. Będziemy je prezentować, aby pokazać że w takiej zielonej oazie może być wielka różnorodność gatunków i może toczyć się ciekawe życie.  

Na pierwszy ogień poszła Lepnica. Pochodzi ona z rodziny goździkowatych i obejmuje kilkaset gatunków. W Polsce rośnie naturalnie około 20 gatunków, a na zdjęciu które wykonaliśmy jest Lepnica czerwona (Silene dioica (L.) Clairv.) 

Lepnica czerwona (Silene dioica), znana również jako Bniec czerwony, to popularna roślina dziko rosnąca w Polsce, szczególnie w górach i na wyżynach. Jest to gatunek dwuletni lub wieloletni, dorastający do 45 cm wysokości. 
Kwiaty różowe lub czerwone pojawiają się od kwietnia do lipca, w chłodnych latach nawet do sierpnia.
Lepnica jest rośliną miododajną, chętnie odwiedzaną przez motyle i inne owady. Ludzie często wykopują ją z naturalnych stanowisk i przenoszą do ogrodów.
 
Może Was zaciekawić, że w przeszłości lepnica czerwona była wykorzystywana do barwienia tkanin na kolor czerwony.



Lepnica czerwona - zastosowanie w ziołolecznictwie.
Roślina od wieków jest stosowana w medycynie ludowej do leczenia różnych schorzeń. 
👉 Napar z suszonych kwiatów i liści lepnicy czerwonej pomaga łagodzić kaszel, ból gardła i zapalenie oskrzeli. Działa wykrztuszająco i przeciwzapalnie.

👉 Lepnica czerwona pomaga w trawieniu, łagodzi niestrawność i biegunki. Ma również właściwości żółciopędne i przeciwzapalne.

👉 Okłady z naparu z lepnicy czerwonej pomagają łagodzić podrażnienia skóry, owrzodzenia i wypryski. Mają również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Dawniej listki z lepnicy czerwonej dodawano do sałatek, może dlatego, że zawierają witaminy i minerały, które wzmacniają układ odpornościowy i pomagają w walce z infekcjami. Warto również wiedzieć, że nasiona lepnicy czerwonej są bogate w tłuszcze i białka, a także w witaminy A, B i C.


Jak stosować i przygotować napar z lepnicy?

🕑 Napar: 1 łyżkę suszonych kwiatów i liści lepnicy czerwonej zalać 250 ml wrzącej wody. Przykryć i odstawić na 10-15 minut. Przecedzić i pić ciepły 2-3 razy dziennie.
Jeśli chcemy zastosować zewnętrznie, jako kompres, wtedy namaczamy płatek gazy w naparze z lepnicy czerwonej i przykładamy do chorego miejsca na 15-20 minut. Powtarzamy 2-3 razy dziennie.

Uwaga!
Przed zastosowaniem lepnicy czerwonej w celach leczniczych należy skonsultować się z lekarzem lub zielarzem, zwłaszcza jeśli przyjmujecie inne leki lub cierpicie na jakiekolwiek schorzenia.
Lepnica czerwona nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Źródła:
https://pl.kuehne-nagel.com/documents/244237/979379/wszystko-co-warto-wiedziec-o-lakach-kwietnych.pdf
https://dobrepole.pl/katalog/indeks-roslin/
https://albamar.pl/114-czerwona
https://lakikwietne.pl/](https://lakikwietne.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze