Kwiat pachnący wanilią



Heliotrop, znany również jako tomiłek to piękna, choć obecnie mniej popularna roślina o ozdobnych kwiatach i intensywnym zapachu. Nazwa "heliotrop" pochodzi od greckich słów "helios" (słońce) i "tropein" (zwracać się). Wynika to z niezwykłego zachowania rośliny, kwiaty heliotropu w ciągu dnia obracają się za słońcem. Dzieje się tak dzięki specjalnym substancjom chemicznym znajdującym się w łodygach, które powodują zginanie się łodygi w kierunku światła słonecznego. 

Niezwykły jest również zapach heliotropu, jest waniliowo-migdałowy i bardzo intensywny. Kiedy siedzicie w ogródku gdzie rośnie roślina możecie poczuć się jak w ciastkarni. Heliotrop kwitnie od lata do pierwszych przymrozków. Kwiaty są małe, zebrane w gęste baldachy, w kolorach od fiołkowego do lila.

Heliotrop pochodzi z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W naturze występuje niemal wszędzie, za wyjątkiem północnej Eurazji i północnej Ameryki Północnej.

W ogrodzie trzeba mu znaleźć stanowisko słoneczne lub lekko półcieniste, a gleba powinna być żyzna, przepuszczalna. Podlewamy umiarkowane, regularne co 2-3 tygodnie zasilamy nawozem dla roślin kwitnących.


Ciekawostki.
🌸Heliotrop jest rośliną jadalną. Młode liście można dodawać do sałatek, a suszone kwiaty wykorzystywać do aromatyzowania potraw. Smak liści jest lekko ogórkowy, a kwiaty mają słodki, waniliowy aromat.

🌸 Olejek eteryczny z heliotropu ma zastosowanie w aromaterapii. Uważa się, że łagodzi stres, lęk i depresję, a także pomaga w bólach głowy i mięśni.

🌸Heliotrop jest symbolem szczęścia. Uważa się, że przynosi ona pomyślność i powodzenie. W starożytnym Egipcie uważano go za święte symbole słońca.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu