Niecierpek himalajski, czyli inwazja na Polskę
Niecierpek himalajski lub inaczej Niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera) to gatunek inwazyjny pochodzący z Himalajów. Został introdukowany do Europy i Ameryki Północnej jako roślina ozdobna i miododajna i zaczął wypierać gatunki rodzime. Jest to obecnie najwyższa roślina jednoroczna w Europie.
W Polsce pojawił się pod koniec XIX wieku w Sudetach, a dziś jest rozpowszechniony w całym kraju. Za względu na swoje szybkie tempo wzrostu, dużą produkcję nasion i zdolność do rozprzestrzeniania się przez wodę i wiatr, niecierpek gruczołowaty wypiera lokalne gatunki roślin i zaburza równowagę ekosystemów.
Niecierpek himalajski konkuruje z rodzimymi roślinami o światło, wodę i składniki odżywcze, co może prowadzić do ich zanikania. Ponadto niecierpek może zmieniać strukturę i funkcjonowanie ekosystemów, np. zmniejszając dostępność pokarmu dla owadów i zwierząt. A trzeba pamiętać, że jedna roślina potrafi wytworzyć ponad 800 nasion!
Ważne jest, aby każdy z nas był świadomy problemu inwazyjności niecierpka gruczołowatego i miał wiedzę jakie szkody przynosi dla naszych rodzimych roślin.
Komentarze
Prześlij komentarz