Storczyk Dwulistnik pszczeli, coraz powszechniejszy w Polsce
Dwulistnik pszczeli (Ophrys apifera) został odkryty w Polsce po raz pierwszy w 2010 roku na obszarze Górnego Śląska. Jego występowanie w kraju wyraźnie się rozszerza. Dziesięć lat temu naturalne stanowiska tej rośliny znaleziono w Sudetach, a w bieżącym roku odnotowano znaczący wzrost informacji o występowaniu tego storczyka, gdyż pojawił się on w województwach zachodniopomorskim, śląskim, lubuskim, świętokrzyskim i małopolskim. To naprawdę zadziwiające!
Botanicy nie są pewni przyczyn tego zjawiska, ale może to być efektem ocieplenia klimatu. Zazwyczaj ten storczyk preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione i ciepłe, na glebie ubogiej, suchej, odpowiednio zdrenowanej, bogatej w węglan wapnia.
Dwulistnik pszczeli został objęty ochroną gatunkową na terenie całego województwa śląskiego (na 5 lat od roku 2017). Widać to dobrze na skanie.
Nie wiem czy ochrona ta została przedłużona.
Dwulistnik pszczeli zakwita w Polsce w maju i czerwcu, podczas gdy poza granicami kraju może kwitnąć już w marcu. Kwiat ten jest zapylany przez błonkówki, takie jak pszczoły i osy, choć często dochodzi również do samozapylenia.
Komentarze
Prześlij komentarz