Warto wrócić do starych, sprawdzonych roślin - Aspidistra wyniosła


Chciałabym Was dziś do czegoś zachęcić. Dawno temu, jeszcze w czasach wiktoriańskich w Anglii królowała w domach egzotyczna roślina - Aspidistra wyniosła. Polska była wtedy pod zaborami, a że panowała moda na wszystko co angielskie, Aspidistra zwana "żelaznym liściem" była i u nas bardzo popularna.

Aspidistra wyniosła królowała również w mojej szkole. Metalowe kwietniki przymocowane do poręczy na jasnym holu i na korytarzu były obsadzone właśnie tą żelazną rośliną.

Kiedy skończył się PRLu roślina straciła na popularności. Może dlatego że kojarzyła się z siermiężnym socjalizmem? 
Ja jednak bardzo gorąco zachęcam Was do hodowania Aspidistry wyniosłej w mieszkaniu, bo to roślina łatwa w uprawie i zniesie prawie wszystkie błędy w uprawie. Jest jeden problem - bardzo trudno ją obecnie kupić.

A teraz kilka zdań o uprawie w mieszkaniu.
Aspidistra preferuje stanowisko o jasnym, rozproszonym świetle. Dobrze radzi sobie również w miejscach o słabym oświetleniu, dlatego może być uprawiana w ciemnych pokojach. Trzeba unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które może poparzyć liście.

Roślinę podlewamy umiarkowanie, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Latem podlewamy częściej, zimą rzadziej. Unikamy nadmiernego podlewania, które może prowadzić do gnicia korzeni.

Aspidistra preferuje temperaturę pokojową, czyli około 20-24°C. Dobrze znosi wahania temperatury, nie boi się kaloryferów, ale nie lubi przeciągów.

Nawozimy aspidistrę raz w miesiącu w okresie wzrostu (wiosną i latem) nawozem dla roślin doniczkowych. I taj jak zawsze radzę - połową zalecanej dawki podanej na opakowaniu. Zimą rośliny nie nawozimy.

Przesadzanie rzadko, co 2-3 lata do nieco większej doniczki. Najlepsza będzie ziemia uniwersalna zmieszana z piaskiem.

Roślina będzie wdzięczna za regularne przecieranie liści wilgotną szmatką, aby usunąć kurz. Podczas tej czynności trzeba usuwać suche i zżółknięte liście.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu