Uwaga na tę ozdobę świąteczną, jest trująca dla kotów!

 


Zbliżają się święta i zaczynamy się rozglądać za zieloną ozdobą naszych domów i mieszkań. Coraz częściej sięgamy po Jemiołę, która w okresie świątecznym stała się nieodłącznym elementem dekoracji, symbolizując miłość, przyjaźń i nadzieję na lepsze jutro.


Jemioła, tajemnicza roślina z białymi jagodami, od dawna jest kojarzona z magią i szczęściem, a związanych z nią jest wiele legend i wierzeń.

W celtyckiej mitologii, Druidzi uważali jemiołę za roślinę obdarzoną magicznymi właściwościami. Była zbierana podczas uroczystych ceremonii, traktowana jako remedium na różne dolegliwości oraz symbol płodności.

W Rzymie podczas Saturnalii jemioła symbolizowała pokój i pojednanie. Wieszano ją nad wejściami do domów, aby przyciągnąć szczęście w nowym roku.

W chrześcijańskiej tradycji istnieje legenda, mówiąca, że krzyż Chrystusa został wykonany z drewna jemioły. Jednakże, roślina ta zachowała swoje pogańskie znaczenie i stała się symbolem wiecznego życia.


Jemioła w Dekoracjach Świątecznych

Dziś jemioła jest popularną ozdobą świąteczną, zawieszaną nad drzwiami, nad kominkiem lub w innych widocznych miejscach w domu. Jej zielone gałązki i białe jagody dodają wnętrzom uroku i świątecznej atmosfery.

Jemioła doskonale komponuje się z innymi elementami wieńca adwentowego, takimi jak szyszki, orzechy i suszone owoce.

Małe gałązki jemioły są wykorzystywane do dekoracji choinki.

Uwaga, Jemioła jest trująca dla zwierząt domowych jak i ludzi!

Jemioła jest często zawieszona wysoko, zdaje się być poza zasięgiem wszystkich. Ale w przypadku kotów, które lubią się wspinać, należy zachować szczególną ostrożność. Zarówno u zwierząt domowych, jak i ludzi Jemioła może powodować nudności, wymioty, a nawet halucynacje. Można jej bezpiecznie dotknąć, ale nigdy połknąć.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze