Rudzik, mały-wielki wojownik w Waszym ogrodzie

 


Nie wiem czy pamiętacie, ale jakiś czas temu na tym blogu zamieściłam wpis "Rudzik, skrzydlaty sprzymierzeniec w naszym ogrodzie". Podkreślałam tam jego rolę w eliminowaniu szkodników roślin, takich jak: mszyce czy gąsienice. Ale dziś troszkę z innej strony, bo chcę Was zaciekawić faktami na temat Rudzika (Erithacus rubecula) o których możecie nie wiedzieć.

🐦 Rudziki są bardzo terytorialne, i to przez cały rok. Zarówno samce, jak i samice bronią swoich rewirów, zwłaszcza zimą, gdy pokarmu jest mniej. Czerwona pierś służy nie tylko do wabienia partnera, ale głównie jako sygnał ostrzegawczy i odstraszający dla rywali. Potrafią być bardzo agresywne wobec innych rudzików naruszających ich terytorium.

🐦 W przeciwieństwie do wielu innych ptaków śpiewających głównie w okresie lęgowym, rudziki (zarówno samce, jak i samice) śpiewają niemal przez cały rok. Ich śpiew, często opisywany jako melancholijny i perlisty, służy do oznaczania terytorium i komunikacji. Szczególnie intensywnie słychać je o świcie i zmierzchu.

🐦 Rudziki często sprawiają wrażenie mało płochliwych i ciekawskich ptaków. Potrafią podlatywać bardzo blisko ludzi, zwłaszcza podczas prac w ogrodzie. Często towarzyszą ogrodnikom, licząc na wykopane dżdżownice czy owady.

Rudzik to jeden z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych ptaków w Polsce, często spotykany w parkach, lasach i ogrodach. Kochajmy Rudziki!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Gdy sansewieria zwija liście

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Drzewko szczęścia - poprawia samopoczucie i oczyszcza powietrze

Podstawowy błąd przy uprawie roślin doniczkowych - za dużo nawozu