wtorek, 19 sierpnia 2014

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)

Pandan (inaczej pochutnik) – to wspaniała i użyteczna roślina wywodząca się z tropików Afryki, Azji, i Australii.
Pandan (źródło)

Trzeba wiedzieć, że decydując się na zakup rośliny i jej uprawę w doniczkach musimy zarezerwować sporo miejsca.
Kiedy otrzymaliśmy małą odnóżkę od mamy okazało się, że klimat naszego mieszkania jest dla niej tak odpowiedni - że musieliśmy przeznaczyć dla niej całą dużą wnękę!
Ale warto było, bo roślina jest piękna - kompozycja błyszczących, zielonych liści z korzeniami podporowymi robi wrażenie na wszystkich gościach.
Te korzenie to przystosowanie gatunkowe - pandany pierwotnie rosły na terenach okresowo zalewanych i dzięki korzeniom utrzymywała się nad powierzchnią wody.
W naturze są to drzewa lub krzewy dochodzące do 10 metrów wysokości, w uprawie pokojowej dorastają zwykle do 3-4 metrów.

Stanowisko
Lubi miejsca jasne, ale w naszym domu pandan stoi 3 metry od okna, gdzie słońce dociera przez maksymalnie 2 godziny i rośnie bardzo dobrze.
Roślina lubi ciepło ale najlepiej czuje się w temperaturze 20-25 st C. Oczywiście, znosi i temperatury wyższe.
Pamiętajmy, że spadek temperatury poniżej 17 st C może spowodować obumarcie rośliny!

Podlewanie i nawożenie
W okresie wegetacji bardzo obfite. Jesienią i zimą umiarkowane, ale podłoże zawsze powinno być wilgotne. Nawozimy w okresie intensywnego wzrostu co 2 tygodnie. Pandan lubi wilgoć, pamiętajmy zatem o ciepłym prysznicu (o ile można przenieść np. do wanny) lub o czyszczeniu liści z kurzu wilgotną szmatką.

Podłoże i przesadzanie
Doniczki powinny być głębokie i wydłużone, a podłoże powinno składać się z ziemi liściowej z torfem i gliną. Ja do mieszanki sprzedawanej w sklepie dodałem zwykłej, gliniastej ziemi z ogródka i rośnie wspaniale!
Na spodzie doniczki koniecznie układamy drenaż, bo roślina nie lubi wody stojącej w doniczce.
Kwiatka przesadzamy co roku gdy jest jeszcze młody, ale rośliny starsze rzadko, tym bardziej, że jest to trudne kiedy osiągają duże rozmiary. Wtedy zmieniamy tylko wierzchnią warstwę gleby, ale tak, by nie przykryć korzeni.
Rozmnażanie jest bardzo łatwe, wiosną oddzielamy odrosty i przesadzamy od razu do docelowej doniczki.

Wartość użytkowa
W swojej ojczyźnie pandan jest rośliną użytkową. Ma jadalne owoce (podobne do ananasa) a z liści wyplata się koszyki, maty itp.

Uwaga
Przy małych dzieciach należy zachować ostrożność, bowiem liście pandanów są zakończone drobnymi i bardzo ostrymi kolcami. Kiedy się nimi skaleczymy, powstające rany są bolesne i długo się goją.
Dlatego zabiegi pielęgnacyjne a zwłaszcza przesadzania lepiej wykonywać w rękawiczkach ochronnych, a dzieci trzymać z dala od rośliny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz