Haworsja - rzadki w Polsce, przepiękny sukulent

Haworsje to mniej znane w Polsce sukulenty i rzadko spotykane w polskich kwiaciarniach.
Najczęściej spotykamy je na giełdach specjalistycznych lub u doświadczonych hodowców. Czasem można też kupić nasiona lub małe sadzonki w internecie.
Szkoda, że haworsje są tak mało popularne,bo to oryginalne rośliny i przy odrobinie starania dobrze rosną w mieszkaniach. 
Rośliny odkrył w Afryce Południowej Adrian Haworth, znany kolekcjoner i znawca sukulentów. Właśnie od jego nazwisko pochodzi nazwa tej dużej grupy niewielkich roślin.

Stanowisko i uprawa
W zasadzie już kraj (Republika Południowej Afryki) daje wskazówki jak powinno się ją uprawiać: czyli ciepło, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie.To ważne, bo jeśli haworsje stoją w pełnym słońcu, w tkankach zaczynają się odkładać barwniki roślinne i powstaje niedobór chlorofilu. A to z kolei skutkuje zmianę koloru na czerwoną.
Ale proszę się nie martwić, jeśli roślina postoi jakiś czas w cieniu, znowu staje się zielona.
Latem temperatura może być wysoka, roślina dobrze czuje się na parapetach okiennych za to w okresie spoczynku należy haworsji zapewnić temperaturę 12-15 stopni. Dobrym miejscem do przezimowania będzie chłodna weranda.

Podlewanie i nawożenie
W okresie wzrostu podlewamy roślinę dość intensywnie. Jako nawóz należy stosować specjalny nawóz dla kaktusów. Za to w okresie zimy, kiedy w Polsce roślina przechodzi okres spoczynku - podlewamy tak, by rośliny nie zasuszyć.

Podłoże i przesadzanie
Podłoże w odróżnieniu od kaktusów powinno być bardziej bogate. Rośliny lubią też dodatek gliny.
Z przesadzaniem nie należy przesadzać :)
Najlepiej zrobić to wtedy, gdy doniczka jest już wyraźnie za ciasna. Wtedy można rozmnożyć haworsję z licznych odrostów od rośliny matecznej.

Gatunek haworsja jest bardzo zróżnicowany. Widać to dobrze na zamieszczonych fotografiach. Niektóre rośliny są podobne do aloesu, niektóre przypominają kaktusy a niektóre żywe kamienie.
Warto mieć roślinę w swoich zbiorach - z pewnością będzie ozdobą każdej kolekcji!Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Mój grubosz - Uszy Shreka

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)