piątek, 17 marca 2017

Czas na przystrojenie naszych balkonów, czyli kupujmy petunie!

Nie ma chyba bardziej popularnego i łatwiejszego w pielęgnacji kwiatka ogrodowego niż PetuniaA ponieważ już czas najwyższy aby pomyśleć o sadzonkach które przyozdobią nasze balkony czy ogródki - dziś o tym pięknym kwiatku słów kilka.Petunia pochodzi z Ameryki Południowej, ale w Polsce możemy kupić wyłącznie mieszańce ( Petunia hybrida ), dzięki czemu są one bardzo wytrzymałe i bujnie kwitną.
Na zdjęciu powyżej mamy petunie posadzone prze ścianie o wystawie południowej. Jak widać dobrze czują się w grupie innych roślin i doskonale się z nimi komponują. Przy okazji zwracamy uwagę na pomidory. W tym roku uprawianie pomidorów na balkonie ma być prawdziwym hitem!Kwiaty petunii mają kielichowaty kształt i są sprzedawane w różnych kolorach. Mogą mieć płatki białe, niebieskie, fioletowe, różowe, żółte czy bordowe.
Ale w tym roku przebojem będą odmiany o kwiatach w dwubarwne pasy.
Zobaczcie poniżej petunię w nasze barwy narodowe!Petunia doskonale sprawdza się na balkonie czy tarasie. W połączeniu z ozdobnymi doniczkami będzie świetną ozdobą, będzie cieszyć oczy i sprzyjać wypoczynkowi. Tam gdzie mieszkam nie ma prawie tarasu, gdzie nie kwitłaby petunia, zwieszając swoje ukwiecone pędy ku uciesze przechodniów.Równie dobrze petunia wygląda w ogródkach czy na skwerkach. Obecnie w miastach służby miejskie dbające o zieleń chętnie obsadzają zieleńce tymi roślinami.
Trochę o pielęgnacji.
Kiedy petunii zapewni się dobre warunki bardzo szybko się rozrasta. Potrzebuje bardzo żyznej gleby, do doniczki powinniśmy dodać też trochę torfu bo lubi kwaśne podłoże.
Stanowisko powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru i deszczu.
Bardzo ważne w uprawie petunii jest obfite podlewanie. Najlepiej codziennie, o tej samej porze, a w upalne dni nawet dwa razy dziennie.

Aha, już na koniec - pamiętajmy o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów petunii. Powoduje to obfitsze kwitnienie i zapobiega chorobom grzybowym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz