Przejdź do głównej zawartości

Tworzenie ogrodu

Tworzenie ogrodu

Autorem artykułu jest beata wy
 Zakładanie ogrodu to wcale nie taka prosta sprawa. Trzeba włozyć mnóstwo pracy i energii aby kawałek ziemi rzed naszym domem prezentował sie efektownie. Oczywiście możemy zlecić projekt i wykonanie ogrodu specjalistom jednak satysfakcja będzie nieporównywalnie mniejsza.
Na początku powinniśmy znaleźć pomysł na nasz wymarzony ogród. Nasza koncepcja powinna być całościowa i uwzględniać rośliny a także zestawy mebli ogrodowych.
Bardzo wiele inspiracji i cennych porad możemy znaleźć w branżowych pismach i książkach. Dodatkowo możemy podpatrzeć ciekawe rozwiązania u sąsiadów czy znajomych. Przy organizacji ogrodu warto zastanowić się ile czasu będziemy mogli mu poświęcić oraz ile pieniędzy będziemy mogli zainwestować. Kolejnym krokiem jest wyrysowanie dokładnego projektu i stworzenie dokładnego planu wysiewu kwiatów oraz sadzenia poszczególnych drzew.
 Już wcześniej pomyślmy czy na naszej działce znajdzie się miejsce na altankę lub taras.
Dodatkowo powinniśmy zakupić meble ogrodowe: ławki, czy leżaki ogrodowe i znaleźć dla nich wcześniej odpowiednie miejsce aby póżniej nie było z tym problemu. Na sam koniec naszej pracy zostawiamy sadzenie zieleni. Na początku posadźmy drzewa oraz trawnik, kwiaty zostawmy sobie na koniec. Aby uniknąć niepowodzenia wybierajmy rośliny łatwe w uprawie. cały proes powinnien być rozłozony w czasie i może tak na prawdę rozciągnąc sie na lata.
Na pierwsze efekty naszej pracy w ogrodzie musimy czekać do wiosny ale warto. Kropką nad i są odpowiednie meble ogrodowe drewniane, ponieważ takie najlepiej się prezentują. Po latach możemy odpoczywać na leżakach ogrodowych i podziwiać piękno naszego ogrodu, bedzie on przez lata naszą chlubą. Nie zapominajmy jednak, że o ogród trzeba dbać cały czas.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…