Przejdź do głównej zawartości

Wilczomlecz Trójgraniasty - kaktus oszukaniec :)


Miłośnicy kaktusów dobrze wiedzą, że kaktusy które mają w swojej kolekcji w naturze występują jedynie w Ameryce Północnej i Południowej.
W Afryce, mimo, że jest tam równie gorąco - kaktusy nie występują. Są za to sukulenty, rośliny, które wykształciły podobny mechanizm obronny jak ich koleżanki z Ameryki. Posiadają również kolce, które utrudniają i zniechęcają do ich zjedzenia. Dodatkowo wilczomlecze zawierają trujące mleczko, które w najlepszym razie spowoduje wymioty a w skrajnych przypadkach nawet śmierć u istot, które spróbowały by je jednak skonsumować.

Dziś zajmiemy się wilczomleczem trójgraniastym, który "udaje" kaktusa. 
Rzeczywiście, porośnięte tą rośliną równiny z daleka wyglądem przypominają te krajobrazy, które pamiętamy z westernów.

Wilczomlecz trójgraniasty to sukulent pędowy, który kształtem przypomina kandelabr. Jego pędy są kanciaste, ciemnozielone a ciernie bardzo krótkie (najwyżej 5 mm).

Stanowisko i uprawa
Roślina ta, jak większość sukulentów, jest bardzo łatwa w uprawie. 
Lubi miejsce bezpośrednio nasłonecznione, ale uwaga, kiedy stoi na parapecie okiennym i dochodzi do niego słońce spotęgowane przez efekt szklarniowy (szybę) - pędy mogą zostać przypalone i będą brzydko wyglądać.
Ponieważ wilczomlecz trójgraniasty osiąga znaczne rozmiary (w mieszkaniu bez problemów dorośnie do sufitu) powinniśmy zapewnić mu odpowiednio dużo miejsca. Starsze okazy potrzebują również sporej donicy, którą można dociążyć kamieniami tak, aby roślina nie wywracała się.

Podlewanie i pielęgnacja
Tak jak wszystkie sukulenty wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża, najlepsza będzie specjalna ziemia do kaktusów.
Podlewamy  umiarkowanie, wiosną najpierw co dwa tygodnie, a latem co tydzień.
Ziemia powinna przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Pamiętajmy, że roślina lepiej zniesie dłuższy okres suszy niż zalanie. Nie lubi zraszania!
Zimą zaprzestajemy podlewania o ile zapewnimy naszemu wilczomleczowi chłodne miejsce.
W okresie wzrostu możemy zasilać nawozem w płynie.


Uwaga!
Sok lateksowy wydostający się z wilczomlecza jest toksyczny i powinniśmy unikać z nim bezpośredniego kontaktu. Najlepiej prace pielęgnacyjne przy przesadzaniu czy przycinaniu wykonywać w rękawiczkach.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…