Posty

Wyświetlanie postów z sierpień, 2018

To też kwiat!

Obraz
Czasami wystarczy tylko odpowiednio ustawić obiektyw by wyszło takie zdjęcie:

Koniec sierpnia - kwiatek na wspomnienie lata

Obraz
Dziś ostatni dzień sierpnia.  Taki piękny kwiatek na wspomnienie odchodzącego powoli lata!

Tu spotkałam modraki

Obraz
Maria Konopnicka,   Nasze kwiaty A wyjdziesz drożyną Z gaiku na pole, To spotkasz modraki*, Ostróżki, kąkole... *  modrak – ludowa nazwa chabra bławatka.

Polne kwiaty - jakie one są piękne!

Obraz
Myślicie że ten kwiat na zdjęciu to jakaś odmiana hodowlana pochodząca z ogródka? Nie, tak wyglądają kwiaty polne rosnące nad brzegiem Wisły.

Pelargonie, doskonała ozdoba balkonów, tarasów i parapetów

Obraz
O pelargoniach było już na moim blogu ( o uprawie tutaj ). A dziś kilka zdjęć wykonanych w jednej z restauracji w Gdańsku, która jest cała udekorowana doniczkami z pelargonią.

Anturium, piękna roślina z rodziny obrazkowej

Obraz
O uprawie Anturium było już na moim blogu . Jeden z okazów na wiosnę został rozsadzony i na dodatek przeniesiony na do pracy. Tu trochę odchorował ale od lipca zaczął wypuszczać kolorowe liście. Największa ozdoba, kontrastowy liść. Roślina jest piękna, ale pamiętajmy by nie stawiać jej w zasięgu dzieci, bo jest trująca.

Po małej przerwie - pięknotka z Parku Oliwskiego

Obraz
Na spacerze w Gdańsku Oliwie - Park Oliwski. 

Pieniążek, znacie taki kwiat?

Obraz
Jeżeli dawniej u kogoś na parapecie rosła  Pilea , była to najczęściej odmiana o bardzo ozdobnych liściach. Takich jak np. - ta opisana  tutaj .    Ale mam dla Was niespodziankę! Do łask wraca odmiana kiedyś bardzo popularna a dziś trochę zapomniana -  Pilea peperomioides . Ten kwiatek przez moją babcię był nazywany pieniążkie m, bo listki  w pięknym, żywo zielonym kolorze  rzeczywiście przypominają monety.  Z wiekiem pędy rośliny wydłużają się i drewnieją i pilea wygląda jak miniaturowe drzewko. Pieniążek dobrze rośnie w mieszkaniu pod warunkiem że zapewnimy mu jasne  miejsce (ale nie bezpośrednio nasłonecznione). Jedyne czego pilea nie lubi to przeciągi, którem mogą spowodować  opadanie liści. Podlewamy dość obficie latem, jednak między podlewaniami ziemia powinna trochę podeschnąć. Natomiast  zimą ograniczamy podlewanie ale nie dopuszczamy do zasuszenia rośliny. Pilea będzie wdzięczna za  zraszanie. Kwiatka n...

Kaktus kwitnący latem, ani na Wielkanoc ani na Boże Narodzenie

Obraz

Piękny kaktus - 13 sierpnia 2018

Obraz
Prawdziwy okaz!

Na Babiej Górze drugi raz w tym roku zakwitły sasanki alpejskie!

Obraz
Niedawno przedstawiłam trzymetrową różę a teraz proszę, kolejna anomalia - po raz drugi w tym roku zakwitły sasanki alpejskie. Foto z profilu BPN  Na Babiej Górze znowu wiosna... a może zimy w tym roku nie będzie?😁

Trzymetrowa róża!

Obraz
Nie wiadomo czy to z powodu afrykańskich upałów które panują w Polsce, ale róża która urosła przed domem pani Elżbiety w Schodni Starej jest imponująca. Prawie 3 m wysokości, gratulacje! To nie jest róża ze Schodni Starej, ale też piękna A zdjęcia róży w artykule - TUTAJ .

Historia tulipanów raz jeszcze!

Obraz
Niedawno oglądałam program BBC w którym jest scena jak holenderski handlarz sprzedaje pół kilograma cebulek tulipanów w cenie domu w Amsterdamie ! Ale to nie koniec, bowiem z a cebulkę tulipana "Wice-król" płacono wtedy w naturze: 2 wozy pszenicy 4 wozy żyta 4 tłuste woły 8 tłustych świń 12 tłustych owiec 2 beczki wina 4 baryłki piwa 1000 funtów sera. Takie to były ceny tego kwiatka, tak popularnego (i taniego) dzisiaj. A skąd się wzięły tulipany w Europie? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy uważają, że zostały sprowadzone z Chin przez wędrownych handlarzy. Inni uważają, że do Europy trafiły z Cejlonu (Sri Lanki).  Bardzo ciekawy projekt zrealizowali naukowcy z Uniwersytetu w Kordowie. Postanowili oni odtworzyć różnorodność średniowiecznej flory Półwyspu Iberyjskiego poprzez analizę wszystkich znanych tekstów andaluzyjskich agronomów. W pochodzącej z XI-XII wieku "Umdzie" znajdują się wzmianki dotyczące wykorzystania tulipa...