Przejdź do głównej zawartości

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe

Autor: Marta BednarekW okresie wiosenno-letnim nasze balkony mogą zamienić się w wielokolorowe zakątki. Posadzenie kilku roślin odmieni jego wygląd i sprawi, że będzie się prezentował dużo lepiej, my natomiast zyskamy piękny widok za oknem. Przedstawiamy najpopularniejsze kwiaty balkonowe.

Jakie kwiaty wybrać?
W sklepach ogrodniczych mamy ogromny wybór roślin balkonowych. Zachwycają intensywnymi kolorami, a ich ciekawy kształt przyciąga wzrok. Coraz chętniej eksperymentujemy także z mniej popularnymi odmianami, które w naszym kraju dopiero zdobywają popularność. Wybierając rośliny na balkon należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale także wymagania kwiatów. Może się bowiem okazać, że wybrany przez nas gatunek na naszym balkonie nie przetrwa zbyt długo. Najistotniejsze jest umiejscowienie balkonu i dopasowanie do niego właściwych kwiatów. Na balkonie zacienionym, który wychodzi na stronę północną, najsłabiej będą kwitły rośliny światłolubne. Zdecydowanie lepiej będą się czuły na balkonie południowym. Tam z kolei nie należy sadzić gatunków, które lubią cień, bowiem szybko mogą one ulec poparzeniom. Wybierając rośliny balkonowe warto wziąć pod uwagę również czas ich kwitnienia – najlepiej sadzić gatunki, które kwitną od wiosny aż do samej jesieni.

Kwiaty na zacienione balkony
Za zacienione uznaje się balkony, które wychodzą na stronę północną i zachodnią. Najmniej słońca dociera od strony północnej – rośliny nasłonecznione są jedynie z samego rana oraz późnym popołudniem. Plusem jest fakt, iż przez cały dzień światło jest równomiernie rozproszone i nie występują znaczne wahania temperatur. Na balkony wschodnie światło pada od wczesnego ranka do południa. Temperatura jest równomierna, rzadko pojawiają się także silne i zimne podmuchy wiatru. W takich warunkach najlepiej czują się rośliny cieniolubne, wśród których największa popularnością cieszy się begonia stale kwitnąca i bulwiasta. W cieniu dobrze radzą sobie także stokrotki, fuksje, pierwiosnki i niezapominajki. Bez obaw posadzić możemy także bluszcz, żurawki, niecierpek Waleriana oraz dipladenie.

Rośliny lubiące słońce
Z wyborem roślin na słoneczny balkon nie powinniśmy mieć problemów, bowiem bardzo wiele gatunków dobrze radzi sobie nawet w pełnym słońcu. Warto jednak pamiętać, iż takie kwiaty najlepiej sadzić do dużych i jasnych doniczek – ciemne kolory absorbują promienie słoneczne. Zbyt mocne nagrzanie ziemi może doprowadzić do przegrzania i przesuszenia korzeni. Rośliny te potrzebują również regularne i obfitego podlewania, a w okresie bardzo mocnego nasłonecznienia warto je jednak ochronić przed poparzeniem. Na słoneczny balkon najchętniej wybieramy petunie, surfinie i pelargonie, dużą popularnością cieszą się również bratki. Do doniczek wsadzać możemy także sanwitalię, która uwielbia słońce, aksamitki, cynie oraz scewolę.  

Ciekawe kwietniki na balkon oferuje Nokaut.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…