Przejdź do głównej zawartości

Jak nawozić rośliny doniczkowe?

Nie da się uprawiać roślin w domach bez ich systematycznego nawożenia. 
To sprawa oczywista, bo kwiatki uprawiane w doniczkach mają tylko niewielką ilość ziemi, co sprawia, że szybko się ona wyjaławia. 
Stąd musimy dbać o nasze okazy uprawiane na parapetach, bo inaczej albo zginą, albo będą wyglądać rachitycznie.

Oczywiście na rynku jest wiele gotowych nawozów roślinnych, czy to w postaci płynnej, gęstej zawiesiny lub pałeczek wciskanych do ziemi.

Wystarczy jednak rozejrzeć się wokół, by się okazało, że pełno jest naturalnych nawozów, które po prostu wyrzucamy do kosza na śmieci. I nie odkrywam tu Ameryki, bo nasze babcie doskonale radziły sobie z dokarmianiem roślin rosnących w doniczkach.

Najstarszym chyba, znanym mi trikiem jest podlewanie roślin wodą pozostałą po zagotowaniu warzyw, a szczególnie ziemniaków. Oczywiście, woda nie może być posolona.

Kolejnym, najbardziej chyba znanym sposobem jest dodawanie do podłoża pokruszonych skorupek z jaj. Trzeba je wcześniej dobrze umyć, a jeszcze lepiej kilka dni namoczyć w wodzie. 

Moja babcia do ziemi dodawała fusów pozostających po zaparzeniu kawy i herbaty. Trzeba przyznać, że kwiaty u babuni rosły doskonale.

I na koniec mała fanaberia - podlewanie roślin doniczkowych wodą mineralną. Oczywiście niecodziennie :)
Wystarczy wybrać taką, która na metce ma podaną dużą zawartość magnezu i wapnia.

Oczywiście naturalnych nawozów jest znacznie więcej, ale o tym innym razem!
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…