Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Liście żółkną lub opadają!


Wbrew pozorom to nie szkodniki są najczęstszą przyczyną opadania czy żółknięcia liści!
Często, są to zupełnie prozaiczne przyczyny, które można łatwo i szybko wyeliminować.

Weźmy pod lupę tak popularny w naszych domach fikus beniamina.
Kwiatek ten nie lubi przestawiania! Kiedy kupimy go w kwiaciarni i przyniesiemy do domu, nie ma siły, musi stracić trochę liści.
Ale nie martwmy się, kiedy już się zadomowi wypuści całą masę nowych!
Jak już jesteśmy przy fikusie, to trzeba przypomnieć, że nie lubi on stać w pobliżu kaloryfera. Wtedy liście mogą opadać.
Roślinka nie lubi również przeciągów. Kiedyś mój syn "załatwił" małego fikusa który stał w kuchni na parapecie. Przez dwa tygodnie robił mu wietrzenie i kwiatek zgubił prawie wszystkie liście.

Opadają, lub żółkną liście od dołu.
Kiedy zaobserwujemy, że w naszym kwiatku doniczkowym żółkną i opadające dolne liście, może to oznaczać, że roślinie brakuje składników pokarmowych. Ratuje się w ten sposób, że wycofuje składniki z najstarszych liści, aby mieć siłę na bieżący wzrost!
Sprawdźmy, czy przypadkiem korzenie nie przerosły już całej doniczki. Jeżeli tak jest, to nawet latem czy jesienią warto przesadzić roślinkę do większej doniczki.

Opadają, lub żółkną liście u góry.
Kiedy opadają lub żółkną (albo robią się bardzo mizerne) liście u góry rośliny - może być to objaw gnicia korzeni (z powodu za dużej ilości wody).
Przyczyną może być również przesuszenie rośliny, niedobór środków pokarmowych a czasem problem z grzybami glebowymi.

Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura.
Kiedy zimą nasze rośliny stoją na parapetach nad gorącymi kaloryferami, powoduje to utratę wilgotności. Liście wiotczeją i usychają.
Aby temu zaradzić, zraszamy je wodą (najlepiej przegotowaną).
Podobnie jest, gdy w pomieszczeniu bez ogrzewania (najczęściej zimą) jest zbyt chłodno. Wtedy rośliny są szczególnie wrażliwe na nadmiar wody i mogą zareagować zrzuceniem liści.
Nie jest też korzystne, gdy liście w mroźne dni stykają się z wychłodzonymi szybami okiennymi. Mogą wtedy pojawiać się na nich brązowe plamki, a w końcu cały liść zasycha.

Brak światła.
Dotyczy to zwłaszcza roślin światłolubnych, w tym sukulentom. W tym przypadku, rośliny mogą zrzucać liście a dodatkowo deformować swój pokrój wyciągając się w stronę słońca.
Jeżeli zauważymy, że roślinom brakuje światła trzeba ustawić doniczki w odpowiednio nasłonecznionych miejscach (np. na widnych parapetach). Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Celozja

Sansewieria - długa jak język teściowej

Opuncja - najłatwiejszy kaktus do uprawy w doniczce w domu.

Palma Madagaskaru (Pachypodium Lamera) - imponujący sukulent

Mój grubosz - Uszy Shreka

Pandan - czyli wyhoduj drzewo w doniczce -:)