Przejdź do głównej zawartości

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Liście żółkną lub opadają!


Wbrew pozorom to nie szkodniki są najczęstszą przyczyną opadania czy żółknięcia liści!
Często, są to zupełnie prozaiczne przyczyny, które można łatwo i szybko wyeliminować.

Weźmy pod lupę tak popularny w naszych domach fikus beniamina.
Kwiatek ten nie lubi przestawiania! Kiedy kupimy go w kwiaciarni i przyniesiemy do domu, nie ma siły, musi stracić trochę liści.
Ale nie martwmy się, kiedy już się zadomowi wypuści całą masę nowych!
Jak już jesteśmy przy fikusie, to trzeba przypomnieć, że nie lubi on stać w pobliżu kaloryfera. Wtedy liście mogą opadać.
Roślinka nie lubi również przeciągów. Kiedyś mój syn "załatwił" małego fikusa który stał w kuchni na parapecie. Przez dwa tygodnie robił mu wietrzenie i kwiatek zgubił prawie wszystkie liście.

Opadają, lub żółkną liście od dołu.
Kiedy zaobserwujemy, że w naszym kwiatku doniczkowym żółkną i opadające dolne liście, może to oznaczać, że roślinie brakuje składników pokarmowych. Ratuje się w ten sposób, że wycofuje składniki z najstarszych liści, aby mieć siłę na bieżący wzrost!
Sprawdźmy, czy przypadkiem korzenie nie przerosły już całej doniczki. Jeżeli tak jest, to nawet latem czy jesienią warto przesadzić roślinkę do większej doniczki.

Opadają, lub żółkną liście u góry.
Kiedy opadają lub żółkną (albo robią się bardzo mizerne) liście u góry rośliny - może być to objaw gnicia korzeni (z powodu za dużej ilości wody).
Przyczyną może być również przesuszenie rośliny, niedobór środków pokarmowych a czasem problem z grzybami glebowymi.

Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura.
Kiedy zimą nasze rośliny stoją na parapetach nad gorącymi kaloryferami, powoduje to utratę wilgotności. Liście wiotczeją i usychają.
Aby temu zaradzić, zraszamy je wodą (najlepiej przegotowaną).
Podobnie jest, gdy w pomieszczeniu bez ogrzewania (najczęściej zimą) jest zbyt chłodno. Wtedy rośliny są szczególnie wrażliwe na nadmiar wody i mogą zareagować zrzuceniem liści.
Nie jest też korzystne, gdy liście w mroźne dni stykają się z wychłodzonymi szybami okiennymi. Mogą wtedy pojawiać się na nich brązowe plamki, a w końcu cały liść zasycha.

Brak światła.
Dotyczy to zwłaszcza roślin światłolubnych, w tym sukulentom. W tym przypadku, rośliny mogą zrzucać liście a dodatkowo deformować swój pokrój wyciągając się w stronę słońca.
Jeżeli zauważymy, że roślinom brakuje światła trzeba ustawić doniczki w odpowiednio nasłonecznionych miejscach (np. na widnych parapetach). Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.
Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…