sobota, 28 maja 2016

Żywe kamienie (Litops, Lithops)

Żywe kamienie to jedne z najbardziej fascynujących roślin uprawianych w doniczkach. Swoją nazwę zawdzięczają umiejętności upodabniania się do kamieni (wśród których rosną w naturze).

Litops, to przedstawiciel rodziny przypołudnikowatych i pochodzi z suchych, piaszczystych terenów Afryki Południowej. Są pozbawione kolców, a ich sposobem na przeżycie w terenie (czytaj: uniknięcie zjedzenia), gdzie woda jest na wagę złota jest podobieństwo do otoczenia.

Lithops obejmuje kilkadziesiąt gatunków, charakteryzujących się głównie odmiennymi kolorami i wzorami.
Uprawa "żywych kamieni" nie jest trudna, jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki, zbliżone do ich naturalnego siedliska, gdzie rozwijają się na gliniastym piasku i żwirze. 
W warunkach domowych należy im zapewnić bardzo przepuszczalne podłoże z dodatkiem żwiru i piasku, bez zbytniej zasobności pokarmowej. 

Stanowisko powinno być słoneczne i przewiewne. 

Główną przyczyną problemów (tak jak u większości sukulentów) jest zbytnia wilgotność podłoża, która doprowadza do pękania, gnicia oraz zwiększenia podatności na choroby. 
Roślina wymaga bardzo oszczędnego i umiarkowanego podlewania, które wykonujemy tylko w okresie wzrostu, czyli latem, natomiast już od jesieni zaprzestajemy tego zabiegu.

Temperatura latem 18-20 ºC a w okresie spoczynku na poziomie 10-15 ºC.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz