Przejdź do głównej zawartości

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.


Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną częścią mieszanki piasku, żwirku i granulatu (np. seramis).
Takie podłoże sprawi, że nie jesteśmy narażeni na to czego corokia najbardziej nie lubi - przelanie i nadmiar wody w doniczce.
Ziemia przed kolejnym podlaniem musi wyschnąć, powinniśmy sprawdzić palcem, czy nie jest zbyt wilgotna. Szczególnie ważne jest to zimą!

Pielęgnacja
Roślinę można dowolnie przycinać i kształtować jej pokrój. Cięcie najlepiej robić to wiosną przed początkiem okresu intensywniejszego wzrostu.
Nawozimy od kwietnia do września, ale pamiętajmy, że świeżo kupione egzemplarze nie wymagają nawozu przez pierwszych 12 miesięcy.
Corokia lubi spędzać zimę w temperaturze pomiędzy 5 a 10° C, ale toleruje i miejsce do 15° C.
Jeśli zapewnicie jej dobre warunki w zimie, to na wiosnę mogą pojawić się małe żółte kwiaty.

Aby przekonać się jak piękna jest ta roślina, proponuję obejrzeć poniższy film: 


Powodzenia w uprawie!

Komentarze

  1. Dzień dobry. Mam problem z moją Corokią - mam ją od maja, podlewam raz w tygodniu wkładając doniczkę do głębokiej miski z wodą, stoi w dość zacienionym miejscu w pokoju. Objaw jest dość dziwny - listki z zielnych po jednej stronie, zrobiły się żółto beżowe, na dole rośliny nawet lekko brązowe. Natomiast nie opadają. Nie wiem co robię nie tak :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, niestety o tej roślinie nie ma za dużo w literaturze, a ja przyznam jeszcze w swojej hodowli jej nie miałam :(
      Może pomoże ktoś z czytelników bloga kto wie więcej ode mnie o chorobach cerokii?

      Usuń
    2. ja mysle ze ma za mokro. pisze wyzej podloze przepuszczalne, wiec na pewno nie nalezy jej podlewac wsadzajac do wody, tylko szczednie, i oczywiscie wiecej swiatla. kazda roslina potrzebuje swiatla aby zyc, w cieniu umrze.

      Usuń
    3. mnie interesuje inny temat jak ja rozmnazac?

      Usuń
  2. pojawiły się w Leroy Merlin !!!

    też jestem ciekawa jak rozmnażać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kupiłam corokie w tym roku i postawiłam w cieniu na balkonie .Pięknie rośnie. Mało podlewam. Deszcz pomaga. Trochę boję się zimy, bo nie mam pomieszczenia o tak niskiej temperaturze.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dostałam w prezencie i wydaje mi się że usycha .Listki są srebrno-szare i mało jest zielonych.Jak ją ratować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możliwe, że za dużo wody. Szczególnie teraz zimą. Spróbuj ograniczyć podlewanie do raz na 10 dni i to tak, aby wodę nalewać na podstawkę. No i trzeba zapewnić jej światło, nawet zimą!

      Usuń
    2. przeciez ta roslina z natury ma srebrno szare listki a nie zielone

      Usuń
  5. Dostępna w marketach Dino od dziś

    OdpowiedzUsuń
  6. Kupiłam działaj w Fino 25.00

    OdpowiedzUsuń
  7. Teraz w dino promocja, po 5.99, kupiłam 3 ostatnie sztuki ☺

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja właśnie kupiłam w Dino za 6,99 😁

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam.Posiadam na sprzedaż kilka drzewek wysokości około 50cm.Rosliny są zdrowe posiadają rozkrzewione korony.Ceno około 30-40zł
    Zachęcam wszystkich entuzjastów.
    Tel.731999144

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam.Posiadam na sprzedaż kilka drzewek wysokość około 50cm wraz z doniczka t11.Dzrzewka są zdrowe z gęsto rozkrzewioną koroną.
    Cena od 30-40zl sztuka.
    Zachęcam wszystkich entuzjastów.
    Tel.731999144

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam. Moja roślina wydziela dużo lepkiej "rosy", doniczka i parapet ciągle oblepione. Mam ją od około roku, to nasilone zjawisko pojawiło się od wiosny. Roślina wygląda ładnie, rozkrzewiła się i ma dużo listków ale denerwujące jest wszystko oblepione wokół doniczki nawet szyba o którą dotyka. Czy ktoś może ma lub miał podobną sytuację do mojej? Czy to od gatunku może zależy lub jest to jakaś choroba tej rośliny?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy dowiedziałaś się o co chodzi z tą "lepka rosą"? Pytam, bo mam ten sam problem.

      Usuń
    2. Czy dowiedziałaś się o co chodzi z tą "lepką rosą"? Pytam, bo mam ten sam problem.

      Usuń

Prześlij komentarz

Tu najchętniej zaglądacie

Magiczny sposób na nowe liście u zamiokulkasa

Jak to często dzieje się w necie, co i rusz pojawiają się przeróżne cudowne sposoby i rady na wszystko. Ale tym razem, ten magiczny sposób na zamiokulkasa jest sprawdzony i mogę go z czystym sumieniem polecić. Środkiem, który korzystnie wpłynie na wygląd i wzrost liści to zwykła żelatyna spożywcza , która może służyć jako odżywka. Wystarczy do szklanki ciepłej wody dodać łyżeczkę żelatyny. Całość trzeba dokładnie wymieszać i ostudzić. Roztwór rozcieńczamy trzema szklankami letniej wody i podlewamy zamiokulkasa raz w miesiącu.

Jakiej doniczki nie lubi grudnik?

  Trwa sezon na grudniki, bardzo ładne i obficie kwitnące kaktusy. Mimo, że są łatwe w uprawie, czasami zamierają. Bywa że przyczyną jest nieodpowiednia doniczka. W wielu przypadkach, zdezorientowani dużą ilością pędów dajemy dla rośliny zbyt dużą doniczkę . A to błąd, bowiem grudniki mają słabo r ozbudowany system korzeniowy.  W takiej sytuacji korzenie będą miały zbyt dużo przestrzeni, co z kolei  może spowodować zastój wody w doniczce i przyczynić się do gnicia rośliny.  Ja swojego kaktusa od lat uprawiam w tej samej, niewielkiej doniczce od czasu do czasu wymieniając wierzchnią warstwę ziemi,

Choroby roślin. Co trzeba robić, gdy liście żółkną i opadają?

Liście żółkną lub opadają! Wbrew pozorom to nie szkodniki są najczęstszą przyczyną opadania czy żółknięcia liści! Często, są to zupełnie prozaiczne przyczyny, które można łatwo i szybko wyeliminować. Weźmy pod lupę tak popularny w naszych domach  f ikus beniamina . Kwiatek ten nie lubi przestawiania! Kiedy kupimy go w kwiaciarni i przyniesiemy do domu, nie ma siły, musi stracić trochę liści. Ale nie martwmy się, kiedy już się zadomowi wypuści całą masę nowych! Jak już jesteśmy przy fikusie, to trzeba przypomnieć, że nie lubi on stać w pobliżu kaloryfera. Wtedy liście mogą opadać. Roślinka nie lubi również przeciągów. Kiedyś mój syn "załatwił" małego fikusa który stał w kuchni na parapecie. Przez dwa tygodnie robił mu wietrzenie i kwiatek zgubił prawie wszystkie liście. Opadają, lub żółkną liście od dołu. Kiedy zaobserwujemy, że w naszym kwiatku doniczkowym ż ółkną i opadające dolne liście, może to oznaczać, że roślinie brakuje składników pokarmowych. Ratuje si

Turek, piękny i pożyteczny kwiat

Nie ma chyba bardziej odpowiedniego kwiatka na klomby i rabatki niż popularna a ksamitka. Aksamitka nazywana również "Turkiem" nie tylko że jest piękna, łatwa w uprawie ale ma wiele innych właściwości. Często sadzi się ją na działkach, obok roślin uprawnych bo jej  specyficzny zapach odstrasza szkodniki (wełnowce, mszyce, mrówki i inne szkodliwe w uprawie owady). Tego "aromatu" nie lubią też krety i gryzonie uszkadzające rośliny.   Ciekawostką jest fakt, że aksamitka  jest naturalnym wrogiem nicieni. Wabi je do siebie, a gdy przyczepią się do jej korzeni, to giną z głodu.  I na koniec coś dla miłośników kwiatów na talerzu. Aksamitka to roślina jadalna, polecana do sałatek, a także do ozdabiania potraw. 

Rozmnażanie sansewierii z sadzonek liściowych. Jak to wygląda po roku?

Na początku marca postanowiliśmy poprzesadzać nasze sadzonki liściowe Sansewierii na miejsce docelowe. Pod koniec grudnia ukorzenione fragmenty liści wypuściły dwa nowe odrosty (napisaliśmy o tym tutaj ) a kolejne dwa odrosty pojawiły się w połowie lutego. Te dwa nowe "maluchy" widać na zdjęciu powyżej. Małe podsumowanie rocznego eksperymentu z rozmnażaniem sansewierii : na 7 sadzonek liściowych - ukorzeniły się wszystkie! w ciągu roku sześć z nich wypuściło nowe odrosty. Są one różnej wielkości bo pojawiały się w innym czasie. Widać to dobrze na zdjęciu poniżej.   Przesadzanie marcowe mieliśmy zaplanowane i mimo że dwa najmłodsze pędy były malutkie co widać na zdjęciu: ... nie czekaliśmy dłużej. Dodatkowo na kilka części została rozdzielona roślina mateczna. Po wyjęciu sansewierii z mnożarki, podzieliliśmy je na grupy po 2-3 i przesadziliśmy do nowych doniczek (wybraliśmy ceramiczne, niezbyt głębokie i raczej pękate). Teraz wygląda to tak:

"Domowa" odżywka dla anturium która czyni cuda!

Jeżeli Twoje anturium nie kwitnie, może nadszedł czas na wypróbowanie domowej odżywki z chleba. Bardzo łatwo zrobić ja samemu, a produkty do jej wykonania znajdziecie w kuchni. Składniki: litr przegotowanej, l etniej wody, dwie łyżeczki cukru, 3-4 kromki czerstwego chleba, trzy łyżki mleka. Wykonanie: Do dużego, zakręcanego słoika wsypujemy pokruszone kromki chleba. Zalewamy to 330 ml wody i dodajemy cukier. Słoik trzeba zakręcić i potrząsać, aż cukier się rozpuści. Całość o dstawiamy na 3 godziny. Po tym czasie do roztworu wlewamy pozostałą ilość wody i mleko. Dokładnie mieszamy.  Taką o dżywkę stawiamy na 24 godziny ciemnym, chłodnym miejscu. Gotowa odżywka to wspaniały nawóz. Podlewamy nią nasze anturium raz na 3 tygodnie. Już po pierwszym użyciu pojawią się pąki kwiatowe i nowe, dorodne liście. 

Smolinos, wiecie co to za kwiat?

W ogródku mojej babci rosły lilie, które były przez nią nazywane " Smolinosy ". Babcia ostrzegała: "uważaj, one nie tylko pobrudzą ci twarzyczkę, ale i są trujące". Miała rację. Trujące są nie tylko części rośliny ale i pyłek kwiatowy!