Przejdź do głównej zawartości

Wiosna coraz bliżej - czas na przesadzanie. Część 3, wymiana wierzchniej warstwy ziemi w doniczce i koniec wieńczy ... sprzątanie

W poprzednich dwóch wpisach opisywaliśmy przygotowania do przesadzania naszych roślin doniczkowych i omówiliśmy w jaki sposób przesadziliśmy nasze sukulenty.



A że na zdjęciach przy poprzednich wpisach nie zmieściły się dwa sukulenty, które również były przesadzone do nowych doniczek - nadrabiamy zaległości.
Jeden z nich to Sansewieria, sukulent rosnący na parapecie w gabinecie mojego męża. Po prawej kwiatek wyhodowany z 3 cm odnóżki a po lewej rower treningowy.
Czyli taka nowoczesna, martwa natura z sukulentem :)
Przesadzany był też Grubosz, zwany drzewkiem szczęścia. Oto on jak żywy:



Sukulent ten miał system korzeniowy, który praktycznie wypełnił starą doniczkę. Dlatego ostrożnie wygarnęliśmy ziemię z korzeni, usunęliśmy chore i obumarłe części i mocno ubijając ziemię przesadziliśmy do nowej doniczki.

I w tym miejscu chcemy zatrzymać się na chwilę i wyjaśnić sprawę ponownego użycia nowej doniczki.
Obiecaliśmy to zresztą w pierwszym naszym wpisie.


Anturium można przesadzać nawet podczas kwitnienia
Na zdjęciu powyżej mamy nasze Anturium, które domagało się przesadzenia. Rosło w starej, małej, ale bardzo ładnej doniczce.
Aby naczynie mogło być użyte ponownie, stosujemy taki myk.
Doniczkę myjemy dokładnie w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny octu.  Oczywiście dotyczy to doniczek które mamy u nas, a więc ceramicznych polewanych emalią.
Doniczki po dokładnym wyszorowaniu szczotką wyglądają jak nowe.



A tak wygląda nasze Anturium już po przesadzeniu, w nowej doniczce. 
A teraz zdradzimy Wam nasz prywatny sekret. Mamy taki swój sposób na oczyszczenie doniczki pobrudzonej ziemią podczas przesadzania. Nie polecamy wilgotnej szmatki, bo zrobi się błoto.
My przecieramy doniczkę ręcznikiem papierowym na sucho!

Kiedy już (uff) zakończyliśmy, nadeszła pora na ustawienie kwiatów. Pogoda podczas której przesadzaliśmy nasze kwiaty (pochmurno i dość chłodno) jest o tyle dobra, że nie musimy chronić świeżo przeflancowanych kwiatków przed słońcem.
Stąd taki widok jak na zdjęciu poniżej jest możliwy.



My mamy o tyle dobrze, że zamiast żaluzji czy firanek mamy plisy. W razie zbytniego nasłonecznienia przesłaniamy tyle ile trzeba rośliny, pozostawiając odsłoniętą pozostałą część okna.

Po zakończeniu najtrudniejszego zadania pozostała na deser wymiana górnej warstwy ziemi w dużych doniczkach.
U nas ta wymiana nastąpiła u jednego Zamiokulkasa i aż u trzech Kliwii.



Na zdjęciu powyżej najmniejsza kliwia i zamia już po operacji :)
Wymiana górnej warstwy ziemi to prosta sprawa. 
Ostrożnie, podkreślamy ostrożnie usuwamy ręką, łyżeczką, łopatką, patyczkiem wierzchnią warstwę ziemi w doniczce. Przy okazji usuwamy stare, obumarłe części roślin i korzeni.
Następnie dosypujemy tyle ziemi ile potrzeba (pozostawiając około 2 cm luzu od górnej krawędzi doniczki) i lekko dociskamy palcami.
Przesadzone jak i "dosypane" rośliny podlewamy na drugi dzień. Wolne przestrzenie "zamulą" się i dobrze wypełnią. Czasami potrzebne bywa ponowne dosypanie odrobiny ziemi.



Należy się czytelnikom małe ostrzeżenie. Rośliny po przesadzeniu lub po uzupełnieniu świeżą, mokrą ziemią mogą sporo ważyć.
Np. widoczna na zdjęciu powyżej nasza średnia kliwia waży teraz (po wymianie ziemi) jakieś 10-12 kilogramów!
A trzecia, stojąca na korytarzu - prawie 15!
To spora waga, dlatego przy podnoszeniu pamiętajmy o przysiadzie, tak by nam nie "strzeliło" w pleckach.
Tym bardziej, że nasze kliwie to wcale nie najcięższe rośliny. Swego czasu mieliśmy w domu Agawę, która ważyła prawie 50 kg.

A koniec wieńczy sprzątanie.
O dziwo, po zastosowaniu opisanych w części drugiej przygotowań, nie było tego za wiele. Po resztkach doniczek, starej ziemi i papieru pozostały dwa worki foliowe śmieci.
I tak operacja "Przesadzanie" - zakończona sukcesem.
Czas na kawę i szarlotkę. My to mamy już za sobą!
A Wy?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Corokia - niezwykła roślina doniczkowa z Nowej Zelandii

Dziś coś dla prawdziwych łowców okazów, roślina bardzo trudna do kupienia w Polsce.

Corokia, bo o niej mowa, jest wiecznie zielonym krzewem o niezwykłym wyglądzie.
Pochodzi z Nowej Zelandii i Australii. Inna nazwa corokii to krzew zygzakowaty, co doskonale oddaje wygląd gałązek.
Drobniutkie listki bardzo rzadko rozsiane na cieniutkich łodyżkach doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wspaniale je ożywiają i budzą zachwyt gości.

Kwiatka nie kupicie w żadnej pospolitej kwiaciarni, a i te specjalistyczne rzadko go posiadają. 
Ale od czasu do czasu roślina pojawia się w sprzedaży na Allegro, są też kwiaciarnie wysyłkowe.



Stanowisko
Lubi rozproszone (np. firankami) słońce, może również przez całe lato stać na balkonie ( w półcieniu). 
Mimo, że corokia potrafi wytrzymać spadki temperatur nawet do zera, powinniśmy ją jednak zabrać z balkonu najpóźniej pod koniec sierpnia.

Podłoże i podlewanie
Roślina wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Dobra będzie mieszanka ziemi ogrodniczej (3 części) z jedną c…

Celozja

Autorem artykułu jest Dianthusek W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian wysokich o ciekawych kolorach i kształtach kwiatostanów, celozja stała się rośliną bardzo modną. Ponadto ma ona szerokie zastosowanie.
Zależnie od odmiany, może być z dużym powodzeniem stosowana jako roślina z przeznaczeniem na kwiaty cięte (wysokie odmiany), jako roślina rabatowa i doniczkowa (odmiany karłowe i superkarłowe celozji grzebieniastej) oraz na suche bukiety.
Celozja nadaje sie do suszenia, gdyż zachowuje świeżość barwy kwiatów i nie zmienia kształtu kwiatostanów.
W uprawie mamy dwie formy celozji: pierzastą i grzebieniastą. Są to rośliny jednoroczne. Kwiaty ich są bardzo gęsto skupione.
U celozji pierzastej kwiatostany tworzą kłosy zebrane w wiechy, a u celozji grzebieniastej - kogucie grzebienie albo kule. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.
Wysokość roślin zależy od odmiany i waha się od 15 do 70cm.

Uprawa
Zasadniczym terminem wysiewu jest marzec i kwiecień. W ma…

Sansewieria - długa jak język teściowej

Sansewieria, zwana też wężownicą pochodzi z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Należy do sukulentów krzewiastych a jako roślina doniczkowa słynie tym, że jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych starań, wygląda bardzo efektownie i łatwo się rozmnaża.




Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana też żartobliwie „językiem teściowej”.
Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści.
Drugą grupę stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii.

Uprawa
Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi m…

Dracena, jak pielęgnować roślinę smoka?

Dracena, to obecnie bardzo popularny kwiat doniczkowy. Praktycznie w każdym dyskoncie od czasu do czasu jakiś ich gatunek pojawia się w sprzedaży w bardzo korzystnej cenie.
Najczęściej jest to widoczny na zdjęciu gatunek Dracena Obrzeżona.

W sklepach tych, co oczywiste, można kupić z reguły rośliny niewielkie, a draceny w naturze wytwarzają pnie o wysokości 6 metrów i stają się okazałymi drzewami podobnymi do palm.

Nazwa kwiatka oznacza z greckiego samicę smoka, dlatego niekiedy można usłyszeć inną nazwę rośliny: smokowiec.

Uprawa i stanowisko
Aby liście dobrze się wybarwiły, potrzebują dużo światła. Jednak w okolicach południa należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.
Dracena dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, stąd dobrze aklimatyzuje w naszych mieszkaniach, trzeba jednak jest bardzo wrażliwa na zimne przeciągi. Jeśli doniczka stoi na parapecie, a zimą chcemy otworzyć na dłużej okno, powinniśmy ją przestawić w inne miejsce.

Podlewanie i nawożenie
W lecie podlewamy umiarkowanie, d…

Bluszcz, ozdoba październikowego parku

Spacerując niedawno po parku zaobserwowałam, że bluszcz porastający drzewa ma nowe przyrosty.


O tym zimotrwałym pnączu było już na blogu TUTAJ.
W parku rosną stare, wysokie drzewa, które są porośnięte bluszczem od korzenie prawie do samego czubka.


Na zdjęciu powyżej widoczny jest wspaniały okaz brzozy, ale i inne drzewa są doskonałą podporą dla pędów bluszczu.

Araukaria - drzewo w doniczce

Kiedyś, dawno temu postanowiłam wyhodować w domu drzewo. Nastawiłam się od razu na coś poważnego i do doniczki wsadziłam żołędzia, bo zamarzył mi się piękny dąb.
Sadzonka wzeszła, pojawiło się kilka listków, ale po pewnym czasie młody dąbczak obumarł :(

Istnieje jednak takie drzewko, do tego iglaste które można uprawiać w domu, pod warunkiem, że mamy trochę wolnego miejsca.
Chodzi o araukarię, zielone, iglaste drzewo, które w warunkach domowych rośnie powoli i do sufitu dorasta po wielu latach.

Sądzę, że miłośników roślin doniczkowych zainteresuje fakt, że w okresie jury i kredy olbrzymie araukarie porastały całą ziemię.
To właśnie między ich pniami i w ich cieniu przemykały się olbrzymie dinozaury, a pozostałości pni tych ogromnych drzew do dziś są odkrywane w postaci skamielin.

Jeśli więc chcemy mieć w domu roślinę, której przodkowie porastali cały subkontynent, jeszcze za czasów gdy Ameryka Południowa i Afryka były połączone ze sobą, kupmy araukarię.

Ale już na wstępie muszę powiedzieć: …

Miły zakątek wśród kwiatów

Prawda że piękne miejsce do odpoczynku?
Tu wśród egzotycznych kwiatów, ale i w naszych ogrodach można wyczarować takie magiczne miejsce!